Sony FE 300mm F2.8 GM OSS Lens (Sony E) SEL300F28GM + $300.00 Trade In Trade Up Allowance
  • Full Frame Lenses
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL300F28GM
Availability In Stock
Free shipping within Canada!
Main Features:
  • Full-Frame | Maximum Aperture: f/2.8
  • Lightweight, Fast Telephoto Prime
  • Dual XD Linear Motor AF System
  • Optical SteadyShot Image Stabilization
  • Super ED and ED glass elements minimize axial chromatic aberrations
  • Nano AR Coating II has been applied to interior lens surfaces to suppress reflections
  • G Master optical design also contributes to low spherical aberrations
  • A dual XD (Extreme Dynamic) Linear Motor System quietly
  • Full-time DMF supports manually adjusting focus simply by turning the focusing ring
  • Optical SteadyShot image stabilization compensates
  • Measuring about 3.2 lb without the tripod mount, this 300mm f/2.8 has a truly lightweight design that suits handheld shooting
  • Unit Dimensions: 4.88 x 10.4" / 12.4 x 26.4cm
  • Filter Thread: 40.5 mm (Drop-In)
  • Unit Weight: 51.9oz / 1470g
1 Year Sony Canada Warranty
What's in the box
  • Sony FE 300mm f/2.8 GM OSS Lens (Sony E)