Sony FE 35mm F1.4 GM Lens (SEL35F14GM) + $100.00 Trade In Trade Up Allowance
  • Full Frame Lenses
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL35F14GM
Availability In Stock
Free shipping within Canada!
Sony's most advanced technology is packed into this high-performance E-mount lens, delivering eye-opening G Master resolution and bokeh with extraordinary AF speed and precision. For a large aperture 35-mm lens it is remarkably compact, and a great choice for applications where an ideal blend of mobility and superb image quality is required. The Sony FE 35mm f/1.4 GM is characterized by its speed and relatively compact form factor. The versatile focal length suits everything from street shooting to landscape and documentary subjects, and the fast maximum aperture excels in low light and for controlling depth of field.
Main Features:
  • E-Mount Lens/Full-Frame Format
  • Aperture Range: f/1.4 to f/16
  • Two XA Elements, One ED Element
  • Nano AR II and Fluorine Coatings
  • One extra-low dispersion element is featured in the lens
  • Nano AR Coating II has been applied to reduce surface reflections, flare, and ghosting
  • A focus hold button is featured on the lens barrel for intuitive tactile control
  • Physical aperture ring can be de-clicked for smooth, silent aperture switching
  • Dust- and moisture-sealed design
  • Rounded 11-blade diaphragm contributes to a pleasing bokeh quality
  • Unit Dimensions: 3 x 3.8" / 76 x 96mm
  • Unit Weight: 1.2lb / 524g
  • Filter Thread: 67mm (Front)
1 Year Sony Canada Warranty
What's in the box
  • Sony FE 35mm F1.4 GM Lens