Sony FE 50mm F1.2 GM Lens (SEL50F12GM) + $100.00 Trade In Trade Up Allowance
  • Full Frame Lenses
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL50F12GM
Availability Limited Stock
Free shipping within Canada!
The compact, lightweight FE 50 mm F1.2 GM is an ideal choice for dedicated creators. XA (extreme aspherical) elements and other advanced technologies combine to achieve extraordinary resolution and contrast from the image center right out to the edges. Sony Nano AR Coating II subdues flare and ghosting, while a floating focus mechanism ensures optimum sharpness at any focusing distance.
Main Features:
  • E-Mount Lens/Full-Frame Format
  • Minimum Focus Distance: 15.7"
  • Three XA Extreme Aspherical Elements
  • Four XD extreme dynamic linear motors
  • Fast, precise, and quiet autofocusing
  • Customizable focus hold button
  • Focus Mode selection switch
  • Aperture De-Click switch
  • 14 elements in 10 groups
  • Hybrid metal and plastic construction to balance weight and durability
  • Resistant to dust and moisture
  • Unit Dimensions: 3.4 x 4.3" / 87 x 108mm
  • Unit Weight: 27.4oz / 778g
  • Filter Thread: Front 72mm
1 Year Sony Canada Warranty
What's in the box
  • Sony FE 50mm F1.2 G Master Lens