Sony FE 50mm F1.8 Lens (Black) (SEL50F18F/2) + Bonus
** Bonus Item! **
Sony FE 50mm F1.8 Lens (Black) (SEL50F18F/2)
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL50F18F/2
Availability In Stock
Free shipping within Canada!
The all new Sony E 50mm F1.8 lens is simple, bright, and lightweight normal prime, designed for full-frame E-mount mirrorless cameras. A DC actuator is also employed to provide quick and precise autofocus performance that is also quiet to suit video recording applications. Additionally, a rounded seven-blade diaphragm is featured to render out-of-focus highlights with a smooth, circular appearance. Characterized by its straight-forward design, this go-to lens balances both ease of handling along with enhanced image quality.
*The camera attached on the lens in the photo is not included
Main Features:
  • E-Mount Lens/Full-Frame Format (FE mount)
  • Aperture Range: F1.8 to 22
  • One Aspherical Element
  • Filter Thread Front: 49mm
  • Minimum Focus Distance: 1.48'(45 cm)
  • Double-Gauss Optical Design
  • DC Autofocus Motor
  • Rounded Seven-Blade Diaphragm
  • 7-blade Circular Aperture
  • Unit Weight: 6.56oz (186g)
  • Unit Dimensions: Approx. 2.70 x 2.34" (68.6 x 59.5mm)
1 Year Sony Canada Warranty
What's in the box
  • Sony FE 50mm F1.8 Lens