Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II Lens (SEL70200GM2) + Trade In/Trade Up
Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II Lens (SEL70200GM2)
  • Full Frame Lenses
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL70200GM2
Availability In Stock
Free shipping within Canada!
Beautiful G Master bokeh is achieved through advanced optical design, an F2.8 aperture and a new 11-blade aperture unit. An XA element manufactured to 0.01-micron surface precision suppresses onion ring bokeh and the new aperture unit helps to deliver natural circular bokeh. Close-up bokeh is superb too, with a minimum focusing distance of just 1.32 ft (0.4 m) at 70 mm and 2.69 ft (0.82 m) at 200mm.
Main Features:
  • E-Mount Lens/Full-Frame Format
  • Aperture Range: f/2.8 to f/22
  • One XA & One Aspherical Elements
  • The lens barrel is equipped with three programmable focus control buttons
  • Optical Steady Shot image stabilization
  • A removable, rotating tripod mount
  • Four ED Elements & Two Super ED Elements
  • Unit Weight: 2.3lb / 1045g
  • Unit Dimensions: 3.46 x 7.87" / 88 x 200mm
  • Filter Thread: Front 77mm