Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS Lens  (SEL70200GM) + Bonus + Trade In/Trade Up
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL70200GM
Availability Special Order
Free shipping within Canada!
Main Features:
  • Aperture Range: F2.8 to F22
  • E-Mount Lens/Full-Frame Format
  • One XA Element, Two Aspherical Elements
  • Four ED Elements, Two Super ED Elements
  • Nano AR Coating and Fluorine Coating
  • Linear SSM Focus System
  • Optical SteadyShot Image Stabilization
  • Internal Focus, Focus Range Limiter
  • Dust and Moisture-Resistant Construction
  • Eleven-Blade Circular Diaphragm
  • Filter Thread Front: 77mm
  • Unit Dimensions (DxL): Approx. 3.46 x 7.87" (88 x 200mm)