Sony FE 85mm F1.4 GM II Lens (SEL85F14GM2)
Sony FE 85mm F1.4 GM II Lens (SEL85F14GM2) + $100.00 Trade In Trade Up Allowance
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL85F14GM2
Availability In Stock
Free shipping within Canada!
Slimmed, trimmed, and newly outfitted, Sony has upgraded its most popular portrait prime with the FE 85mm F1.4 GM II Lens, featuring faster autofocus, smoother bokeh, and video-friendly functionality. Delivering top-of-the-line G Master sharpness and bokeh quality, the lens pleasing image quality is well-suited for stills and videos in portrait, event, and other shallow depth of field applications.
Main Features:
  • Full-Frame | f/1.4 to f/16
  • Fast Portrait-Length Prime
  • 20% Lighter, 13% Smaller than Previous
  • XD Linear Motor Autofocus
  • Aperture De-Click and Lock Switches
  • Iris Lock Switch
  • XA and ED Elements
  • Rounded 11-Blade Diaphragm
  • Fluorine Coating
  • Dust and Moisture-Resistant Construction
  • Unit Dimensions: 3.3 x 4.2" / 84.7 x 107.3mm
  • Unit Weight: 22.6oz / 642g
  • Filter Thread: Front 77mm
1 Year Sony Canada Warranty
What's in the box
Sony FE 85mm F1.4 GM II Lens