Sony SEL 35mm f/1.8 OSS E-mount (SEL35F18) + Bonus Item
Sony SEL 35mm f/1.8 OSS E-mount (SEL35F18)
  • Mirrorless Lenses
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Manufacturer Sony
SKU SEL35F18
Availability Email for Availability
Free shipping within Canada!
The 35mm f/1.8 OSS Alpha E-mount Prime Lens from Sony is a sharp, prime lens for Sony E-mount cameras, including the Alpha NEX-5R, Alpha NEX-6 and the NEX Handycam camcorders. It is a compact, fixed focal length lens which is equivalent to 52.5mm in 35mm equivalency. A fast maximum aperture of f/1.8 means the lens is ideal for blur-free capture of fast moving subjects and for retaining crisp imaging in low light.
Main Features
  • Aperture Range: f/1.8-22
  • 52.5mm Equivalency
  • Compact Design
  • Optical Steady Shot Image Stabilization
  • High Speed, Quiet Linear Focusing Motor
  • Direct Manual Focus
  • Circular Aperture
  • 49mm Filter Thread
What's in the Box
  • Front Lens Cap (49mm)