Sony SEL 50mm F1.8 OSS E-mount Lens (Silver) (SEL50F18)
- Mirrorless Lenses
- Regular price
- Regular price
- Unit price
- / per
SALE
Shipping calculated at checkout.
| Manufacturer | Sony |
| SKU | SEL50F18 |
| Availability | Special Order |
Couldn't load pickup availability
The all new Sony SEL 50mm F1.8 lens has a lightweight and compact design with an aluminum alloy lens barrel and engraved focusing ring to provide greater handling as well as an aesthetic appearance. Greatly benefitting handheld usage with this lens is Optical SteadyShot image stabilization, which works to minimize the appearance of camera shake by up to four shutter speed steps to support use in low-light conditions. Main Features
- 75mm (35mm Equivalent)